46521529 10209758625440888 4826540662193127424 nSveiki, mano vardas Kamila. Esu emocinės sveikatos ugdymo specialistė, knygos „Drąsa būti savimi“ autorė. Eidama savo gyvenimo keliu vis bandžiau ir tebebandau spręsti savo „gyvenimo“ klausimą „Ką reiškia būti savimi?“. Kas man, kaip žmogui, teikia džiaugsmą? O kokios mąstymo „schemos“ trukdo tai pasiekti? Kaip aš noriu gyventi? Kaip noriu jaustis? Kuo norėčiau pasidalinti su pasauliu? Kokį santykį noriu kurti ir kaip jame noriu būti? Kaip išlikti darnoje su savimi, savo vertybėmis ir darnoje su kitais bei pasauliu?

Konsultuodama žmones, skaitydama knygas, keliaudama vis surasdavau tą patį atsakymą – kiekvienas žmogus yra unikalus ir kiekvienas turi SAVO kelią. Su jį ištinkančiom situacijom, reakcijomis, su jo mintimis apie laimės pojūtį ar gyvenimo prasmę, su iliuzijomis atkartoti kitų žmonių gyvenimo scenarijus, taip bandant sukurti savo laimę. Su tokiom iliuzijom karts nuo karto susidurdavau ir pati.

Kai išėjau iš samdomo darbo, įkūriau savo „Gerų Emocijų Namus“ ir man atrodė, kad turėdama pakankamai žinių, patirties, bendraminčių galiu nuversti kalnus. Be to, matydama sėkmingus pavyzdžius aplinkoje, net nekilo minties, kad gali būti kitaip. Tačiau gražūs paveiksliukai, patalpinti Facebooke, įkvepiantys pokalbiai apie „lengvai pasiekiamą sėkmę“ paslėpė tai, kas liko „už kadro“ ir apie ką, kaip paaiškėjo vėliau, neišdrįso kalbėti minėti „sėkmingi“ žmonės. Apie abejones, ar vis dar eiti „širdies“ keliu ar grįžti ten, kur saugu ir komfortiška. Apie liūdesį ir nusivylimą, kad kai kurias idėjas, kurios, atrodo, ranka pasiekiamos, negali įgyvendinti, nes šiam momentui neturi pakankamai resursų. Apie ilgą procesinį periodą, kai nematai apčiuopiamo rezultato ir turi visąlaik save motyvuoti ir raminti, kad būtinai pasieksi tai, ką nori. Ir tuomet vis klausiau savęs „Ar vis dar galiu eiti link to, kas man suteikia laimę?“.

46741266 2218099035111934 3218833007712403456 nVienu gyvenimo etapu norėjosi pasakyti „STOP, daugiau taip negaliu“. Kitu (turbūt tuo lemiamu) gimė tvirtas atsakymas „Taip. Galiu ir eisiu“. Tik tas „galiu“ jau buvo kitoks. Tuo metu ramiai pažiūrėjus į realybę tarsi išsisklaidžius rūkui supratau, kad drąsa būti savimi – tai ne apie „visagalybę“, kai gali įgyvendinti visas savo idėjas ar įveikti visas kliūtis, tobulai atlikti darbus visada su šypsena, pasitikėjimu savimi ir laimės pojūčiu. Tai – kiek kitaip. Drąsa būti savimi, mano akimis – tai gebėjimas iš tikrųjų pamatyti realybę ir veikti joje šiai dienai geriausiai įmanomu būdu būnant lanksčiam ir atviram sau ir pasauliui. Juk, kaip sakoma, laimi lanksčiausias sistemos elementas, nes gyvenimas yra tėkmė, o ne statika. Drąsa būti savimi – tai gebėjimas priimti save visokį – klystantį ar abejojantį, piktą ar liūdną – ir su tuo būnant judėti toliau. Sutinku – sunku. Mes sau labiau patinkame kitokie: ryžtingi, džiaugsmingi, energingi, sėkmingi – su šiuo rinkiniu mes norime įgyvendinti savo tikslus, būti santykyje su savimi ir kitais. Tokį save mes giriame ir lepiname. Ir kitos savo pusės, „trukdančios“ mums gyventi nemėgstame. Tačiau būti savimi reiškia, kad gali būti su savimi pačiu visokiu bei leisti pažinti save skirtingą ir kitiems.

Konsultuojant žmones, teko pastebėti, kad nors kiekvienas turime savo istoriją ir savas priežastis, kas trukdo išdrįsti būti savimi, bet kelios priežastis yra dažniausiai pasitaikančios. Viena iš jų, tai baimė prarasti: žmones, kurie yra aplink mus; statusą; saugumą; pasiektus nuopelnus; finansus. Kita priežastis: nežinomybės baimė, kai mes jaučiame, kas mes esame iš tikrųjų, ką norime veikti gyvenime, kaip norime kurti jį, tačiau tuo pat metu nerimaujame ar mums pasiseks; nerimaujame ar tai iš tiesų mūsų kelias; nerimaujame ar turėsim jėgų ir pastiprinimo gyventi savo autentišką gyvenimą. Ir trečioji -neigiamo įvertinimo baimė - kaip sureaguos aplinkiniai į mūsų gyvenimo pokyčius.

Kartais klientai manęs klausia - kiek laiko užtruks pokyčiai? Ar tu gali garantuoti, kad pasiseks viskas, ką užplanuosiu? Pati eidama tuo keliu, žinau, kaip norisi to užtikrintumo, tačiau nesu Dievas, kad žinočiau kaip ir kas bus, tačiau žinau, kad kiekvienas žingsnis, nors ir mažas, yra kaip plytos, iš kurių statomas namas – tvirtas, šiltas, jaukus namas. Kiekvienas mūsų pokytis – ar tai būtų negatyvių minčių apie save sumažinimas, ar savo stiprybių atradimas, ar išmokimas priimti save visokį – prisideda prie mūsų geresnio ir laimingesnio autentiško gyvenimo.

Drąsos būti savimi linkėdama,

Kamila Golod

Emocinės sveikatos ugdymo specialistė

www.GeruEmocijuNamai.lt