DAINIUS JAKUČIONIS

DAINIUS JAKUČIONIS

Ilgo ir laimingo gyvenimo paslaptys. Ko galime pasimokyti iš šimtamečių?

Gydytojas psichoterapeutas, konsultantas, mokymų treneris. 13 metų praleido medicinos srityje, dirbo šeimos gydytoju. Taip pat 5 metus dirbo dėstytoju Vilniaus universitete bei skaitė paskaitas Vilniaus Visuomenės Sveikatos Biure. Dabar jau 5 metus konsultuoja kaip kognityvinės ir elgesio terapijos (KET) psichoterapeutas, padeda žmonėms mokytis emocinių kompetencijų ir įgūdžių įmonėje „Skills Lab“.

Dainiaus patirtis leidžia jam suprasti žmogaus gerovę tiek iš fizinės, tiek iš psichologinės pusių. Jis aktyviai domisi gyvenimo būdo intervencijomis, kaip tai galėtų padėti nugyventi ilgesnį ir laimingesnį gyvenimą. Apie tai daug skaito, rašo ir konsultuoja. Dainius galvoja, kad tik gyvenant harmoningą gyvenimą gali būti laimingas, kai tarpusavyje dera darbas, fizinis aktyvumas, psichinė savijauta ir mityba bei finansai. To žmogui reikia, jog jaustųsi užtikrintas ir laisvas daryti gyvenime tai, ką nori. Jis siekia, kad toks gyvenimo būdas taptų kasdienis ne tik jo, bet ir kitų žmonių gyvenimuose.


PRANEŠIMAS. Ilgo ir laimingo gyvenimo paslaptys. Ko galime pasimokyti iš šimtamečių?

Šiais laikais žmogus teoriškai turi galimybę sulaukti 120 metų. Lietuvoje tikėtina gyvenimo trukmė yra apie 75 metus, tačiau paskutinius 10–18 metų žmonės praleidžia sirgdami lėtinėmis ligomis, kurios riboja jų funkcionalumą. Tokiu atveju žmogus pragyvena tik 57–65 sveikus gyvenimo metus.  Nors gyvenimo trukmė ir ilgėja, tam turi daug įtakos medicinos pasiekimai ir didesnė bendra gyvenimo gerovė, tačiau tai vos ne dvigubai trumpesnis gyvenimas nei teoriškai galėtume nugyventi.

Pasaulyje yra šalių, kur 100 metų sulaukia 50 žmonių iš 100 tūkstančių. Sakysite, mažokai, bet jei Lietuvoje taip būtų, tai Vilniuje gyventų 300 šimtamečių. Ir derėtų pridurti, kad sveikų šimtamečių, besidžiaugiančių savo ir kitų gyvenimu.

Svarbiausia, kad to įmanoma pasiekti. Na bent jau priartėti tai tikrai, nes genetika irgi turi įtakos, tačiau atmetus jos pliusus lieka gyvenimo būdas, socialiniai santykiai ir mityba. Pavyzdžiui, Japonijos Okinavos salose žmonės gyvena ilgiau nei žemyninėje Japonijos dalyje. Tai aiškinama tuo, jog Okinavos gyventojai suvartoja mažiau kalorijų nei kiti bei jų mityboje gyvulinės kilmės produktai sudaro apie 5 %. Taip pat jie gyvena bendruomenėmis, kuriose daug laiko praleidžia prižiūrėdami vieni kitų vaikus, dirbdami ir padėdami vienas kitam. Kalorijų apribojimas yra vienas iš ilgaamžiškumą skatinančių veiksnių.

„Man, kaip gydytojui ir psichoterapeutui, yra labai svarbi visapusė žmogaus gerovė, kad jis būtų ne tik sveikas, bet ir laimingas. Tik tokiu atveju gyvenimas teiks kiek įmanoma didesnį džiaugsmą. Mano paties tikslas gyventi bent jau 103 ir daugiau metų,“ – sako Dainius.
Pranešimo metu jis papasakos kaip to galima pasiekti remiantis tiek šimtamečių patirtimi, tiek naujausių mokslinių tyrimų duomenimis. Apžvelgs mitybos, gyvenimo būdo ir psichologinius aspektus bei pasidalins rekomendacijomis, kurių kurių laikosi pats ir kiti ilgaamžiškumo tyrėjai.


 Nori išgirsti gyvai? Bilietai čia.