viktorija minčinskajaNuotr. asmeninio archyvo

Psichologė, didžiausio Lietuvoje saviugdos festivalio bei kitų Masters of Calm renginių organizatorė. Savanorystė jai atvėrė kelią į svajonių darbą ir padėjo įgyti patirties, kurios neįmanoma nusipirkti. Taip pat tai suteikė Viktorijai galimybę mokytis iš įkvepiančių profesionalų. Viktorija jau septintus metus koordinuoja daugiau nei 120 suaugusiųjų savanorių komandą festivalio metu ir kuria Masters of Calm savanorių-geradarių bendruomenę. Septynis metus yra Whatansu patirtinių stovyklų vadovė ir jau pati 15 metų savanoriauja įvairiose veiklose.

Viktorija veda ir komandos formavimo mokymus, kuriuose pagrindinis dėmesys yra skiriamas asmeninio potencialo pažinimui ir santykio kūrimui grupėje. Ji tiki, kad „meilė yra tarnystė, o tarnystė yra meilė“, nes per nesavanaudišką pagalbą kitam atsiveria durys į vidinę pilnatvę. Viktorija teigia, kad: „kiekvienas suaugęs nusipelno patirtį savanorystę, nes tai yra geriausia platforma vidiniam augimui.“


 WORKSHOP. Volunteering: personal and social change (ENG)

As you grow, you discover that you have two hands - one for helping yourself, the other for helping others. And at the deep level of all human needs, there is always a need for belonging and serving something bigger than yourself.

Can serving others and doing good be the way for personal growth? Can a profound change be made by a group of dedicated and inspired people?

This workshop will hold a thought-provoking discussion on the benefits of volunteering, while sharing personal stories about volunteering as a life-changing adventure for you and people around.

We will explore volunteering on the level of personal growth and social change, taking into account challenges of volunteering in the Global South and examining ethical as well as political considerations.

Main points of our upcoming discussion:

  • How to distinguish the difference between pride and humility, grown by volunteering?
  • How can you make sure that a volunteer makes more good than harm?
  • Volunteering in your country vs going abroad: pros and cons.
  • How to become aware of the cultural and political situation of the country you are about to “help”?

…and many other insights that might inspire you to try and see volunteering from various perspectives.

950x250